Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Pod pojęciem „zagrożenie pożarowe lasu" rozumie się zespół warunków umożliwiających powstanie pożaru lasu. Na zagrożenie pożarowe lasu wpływ mają następujące czynniki:

  • możliwość pojawienia się zarzewia ognia, zależna głównie od stopnia penetracji lasów przez ludzi,
  • rodzaj i ilość materiałów palnych występujących w lesie – czynnik zależny od wieku i składu gatunkowego drzewostanów, wykonywanych w lesie zabiegów gospodarczych oraz od pory roku,
  • warunki atmosferyczne decydujące o wilgotności materiałów palnych znajdujących się w lesie.

Aktualny stan zagrożenia pożarowego na terenie RDLP w Lublinie dostępny jest na stronie:

https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=67

na terenie całej Polski: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

 

Obszary leśne podlegają klasyfikacji pod względem zagrożenia pożarowego lasu według trzystopniowej skali. Zaliczenie lasów do kategorii zagrożenia pożarowego dokonuje się, dla każdego nadleśnictwa, w planach urządzenia lasu. Nadleśnictwa o największym zagrożeniu zaliczane są do pierwszej kategorii zagrożenia pożarowego lasu. Celem tej klasyfikacji jest stworzenie systemu zabezpieczania obszarów leśnych przed pożarami, odpowiedniego do występującego zagrożenia pożarowego.

W naszych warunkach klimatycznych zagrożenie pożarowe występuje od początku wiosny, gdy znika pokrywa śnieżna, do jesieni. Stopień zagrożenia pożarowego w tym okresie uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych. Decydujące znaczenie ma temperatura i wilgotność powietrza, opady atmosferyczne, natężenie promieniowania słonecznego i prędkość wiatru. Od warunków atmosferycznych zależy podatność na zapalenie ściółki leśnej i innych materiałów palnych znajdujących się w lesie.

Na podstawie warunków atmosferycznych oraz wilgotności ściółki prowadzi się prognozowanie zagrożenia pożarowego lasu (możliwości powstania i rozwoju pożaru). Stopień zagrożenia pożarowego lasu określany jest według czterostopniowej skali:

0 - brak zagrożenia pożarowego
1 - małe zagrożenie pożarowe
2 - średnie zagrożenie pożarowe
3 - duże zagrożenie pożarowe 

W sytuacjach nadzwyczajnych, gdy występuje duże zagrożenie pożarowe nadleśniczy, w celu ochrony lasów przed pożarami, wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu. Mapa z zaznaczonymi obszarami, na których obowiązuje zakaz wstępu do lasu znajduje się na stronie:

https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/ 

W RDLP Lublin funkcjonuje system zabezpieczania obszarów leśnych przed pożarami. Najważniejszymi elementami tego systemu są:

  • punkty alarmowo – dyspozycyjne w RDLP i w nadleśnictwach,
  • punkty prognozowania zagrożenia pożarowego,
  • sieć łączności radiowej i telefonicznej,
  • sieć wież obserwacyjnych – 33 wież,
  • samolot patrolowo – gaśniczy,
  • samochody patrolowe z modułem gaśniczym – 16 sztuk,

Pomimo prowadzonych działań ochronnych, w 2023 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie odnotowano 17 pożarów. Objęły one łączną powierzchnię 6,11 ha. Straty spowodowane pożarami wyniosły 5 400,00 zł. Najczęstszymi przyczynami pożarów są podpalenia oraz przerzuty ognia z gruntów nieleśnych.

W razie zauważenia pożaru prosimy alarmować:

Straż Pożarną, a w dalszej kolejności Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny RDLP w Lublinie pod nr tel. 734 477 619   oraz (81) 532 98 20 lub Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny właściwego nadleśnictwa.

Godziny pracy punktu PAD RDLP w Lublinie podano poniżej:

Okres Godziny dyżuru PAD
15.03 – 30.03  9.00 – 18.00
31.03 – 30.04 9.00 – 19.00
01.05 – 14.08 9.00 – 20.00
15.08 – 14.09 9.00 – 19.00
15.09 – 30.09 9.00 – 18.00

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogólnopolskie Święto Lasu w Lublinie

Ogólnopolskie Święto Lasu w Lublinie

6 maja w Lublinie odbyły się główne obchody tegorocznego Ogólnopolskiego Święta Lasu. Okazją do świętowania były 3 ważne rocznice: 90-lecie powstania Lasów Państwowych, 70-lecie utworzenia Dyrekcji LP w Lublinie oraz 25-lecie pierwszych wolnych wyborów w czerwcu 1989 r.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w Archikatedrze Lubelskiej, którą odprawił metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. W homilii  zwrócił uwagę na ogromne bogactwo i piękno przyrody zawarte w Lasach Państwowych -  także w lasach Lubelszczyzny oraz rolę leśników w jego ochronie. Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który podczas wizyty w Zamościu 12.06.1999 r. powiedział: …"Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku"…Metropolita lubelski apelował o odpowiedzialność za środowisko naturalne i zachowanie  jego piękna dla przyszłych pokoleń. Podkreślił, że „90-lecie Lasów Państwowych  i 70 lat funkcjonowania Dyrekcji LP w Lublinie do dobra okazja by podziękować leśnikom za ich trud i mądrą, zrównoważoną gospodarkę leśną". Przekazał również braci leśnej najlepsze życzenia.

Uroczystej mszy św. w intencji leśników przewodniczył metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik (fot. W. Lipiec).

Głównym miejscem obchodów Święta Lasu była hala Targów Lublin oraz pobliski Park Ludowy.  Tutaj prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w sadzeniu Dębu Wolności. Dęby te sadzone są w różnych miejscach w kraju z inicjatywy Kancelarii Prezydenta oraz Lasów Państwowych dla upamiętnienia 25 rocznicy pierwszych wolnych wyborów w czerwcu 1989 r. Oprócz dyrektora generalnego LP, Adama Wasiaka i dyrektora RDLP w Lublinie, Jana Kraczka, prezydentowi towarzyszyli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, władz wojewódzkich oraz miasta Lublin, metropolita lubelski, a także młodzież szkolna. „To ogromna przyjemność i ogromna satysfakcja, jeśli można w wymiarze symbolicznym ale jednocześnie w takim, że przybywa coś piękniejszego, uczcić 25 lat polskiej wolności" – mówił prezydent Bronisław Komorowski. „Dziś sadzimy młody las wolności z myślą o przyszłości, o przyszłych latach polskiej wolności tak aby była jak najbujniejsza, najmocniejsza, jak najpiękniejsza i jak najmądrzejsza" – podkreślał.

Przy sadzeniu Dębu Wolności prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszyli (od lewej): podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska - Janusz Ostapiuk, dyrektor RDLP w Lublinie - Jan Kraczek, metropolita lubelski - arcybiskup Stanisław Budzik, wojewoda lubelski - Wojciech Wilk, marszałek województwa lubelskiego - Krzysztof Hetman, dyrektor generalny LP - Adam Wasiak, prezydent Lublina - Krzysztof Żuk oraz dzieci szkolne (fot. W. Lipiec).

W Parku Ludowym oprócz prezydenckiego Dębu Wolności posadzono również 26 innych dębów, które w przyszłości utworzą Aleję Lasów Państwowych. Wśród osób, które je sadziły byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, duchowni, leśnicy, naukowcy, kombatanci i pracownicy parków narodowych.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Hali Targów Lublin. Dyrektor Jan Kraczek oficjalnie powitał prezydenta Bronisława Komorowskiego i wszystkich gości, a następnie w swym wystąpieniu przedstawił w skrócie historię powołanej 1 sierpnia 1944 r. RDLP w Lublinie, jej trudne lata powojenne oraz stan obecny lasów i leśnictwa na Lubelszczyźnie, której lesistość w tym okresie udało się zwiększyć z 16 do 24 procent (z aktualnym stanem Lubelskich Lasów można zapoznać się poniżej.)

Dyrektor generalny LP Adam Wasiak z kolei zwrócił uwagę, że wszystkie powody obecnego święta łączy w tym roku rocznica odzyskania niepodległości w 1989 r. Podkreślił również rolę jaką Lasy Państwowe odegrały w odbudowie państwa polskiego oraz wkład leśników w walkę odzyskanie niepodległości. – Lasy Państwowe przetrwały trzy ustroje. Zmieniał się ich obraz, sposoby prowadzenia gospodarki leśnej i oczekiwania społeczne. Zawsze pozostaliśmy jednak wierni zasadzie: Dla lasu, dla ludzi" – stwierdził dyrektor.

Osoby uhonorowane przez prezydenta odznaczeniami państwowymi (fot. W. Lipiec).

Następnie prezydent Bronisław Komorowski wręczył kilkunastu osobom odznaczenia państwowe. Przed opuszczeniem Hali Targów Lubelskich na pożegnanie skierował jeszcze ciepłe słowa pod adresem leśników. – Las funkcjonuje w różnych systemach i okolicznościach: złych i szczęśliwych. Przez 90 lat lasy były częścią naszej trudnej historii. Lasy zmieniały się na naszych oczach w wyniku pracy, wysiłku i kreatywności. Dzięki temu leśnicy wrócili do elit lokalnej społeczności. Chciałem pogratulować zmian i powrotu do tradycyjnej roli pełnionej przez leśników oraz sympatii, jaką Polacy darzą las i leśników – powiedział na zakończenie prezydent.

W kolejnym punkcie uroczystości wręczone zostały odznaczenia resortowe oraz Kordelasy Leśnika Polskiego. Złoty Kordelas Leśnika Polskiego otrzymał były sekretarz generalny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Andrzej Nowakowski. Na koniec tej części uroczystości głos zabierali przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, władz województwa lubelskiego, prezydent miasta oraz kombatanci.

Ostatnią częścią Ogólnopolskiego Święta Lasu było spotkanie gości z bracią leśną.