RADIO DLA CIEBIE
UROKLIWY REZERWAT PRZYRODY ŁĘD DĘBOWY KOŁO JANOWA PODLASKIEGO
„Z Łosiem przez las” – Nadleśnictwo Biała Podlaska cz.2
Z radiowym mikrofonem odwiedziliśmy rezerwat przyrody Łęg Dębowy koło Janowa Podlaskiego. Jak wyjaśnił nadleśniczy Tomasz Bylina , łęgi to tereny położone tuż nad rzekami czy zbiornikami wodnymi, charakteryzujące się doskonałymi madowymi glebami, na których rośnie roślinność, potrzebująca wilgoci i doskonałego podłoża. Ich rozwojowi w rezerwacie sprzyjają wylewy rzeki Bug. Tym ścisłym rezerwatem opiekują się wspólnie pracownicy Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu oraz Nadleśnictwa Biała Podlaska. Utworzony w 1972 roku, ma ponad 132 ha powierzchni i położony jest nad granicznym odcinkiem Bugu; po drugiej stronie rzeki jest już Białoruś. Rezerwat ten powstał dla zachowania w celu naukowym i dydaktycznym łęgu dębowego z licznymi drzewami pomnikowymi i rzadkimi roślinami runa na tarasie zalewowym.
Najistotniejszym elementem chronionym jest tutaj starodrzew dębu szypułkowego i olszy czarnej, rzadki na terenie Polski. Wiek dębów liczy się na ok. 150-160 lat. Dęby występują na tzw. górnym piętrze, zaś pod okapem dębów, niższą warstwę tworzą m.in. wiąz pospolity, lipa drobnolistna, czeremcha zwyczajna, grusza oraz grab zwyczajny. W podszycie: leszczyna, czeremcha, trzmielina zwyczajna, dereń i inne rzadkie gatunki.
Rezerwat jest też rajem dla ptactwa: bociana czarnego, orlika krzykliwego, puszczyka, brodźca samotnika, dzięcioła średniego, bekasa kszyka, cyranki, dudka czy błotniaka stawowego Wziąwszy pod uwagę nadbużańskie położenie oraz sąsiedztwo Państwowej Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, rezerwat Łęg Dębowy należy do najpiękniejszych obszarów Nadleśnictwa Biała Podlaska.
Gośćmi programu byli:
- Tomasz Bylina, nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska
- Jarosław Mydlak, leśniczy w Leśnictwie Serwin, pasjonat ornitologii