Web Content Display Web Content Display

OFERTA EDUKACYJNA

Szczególnie bogatą ofertę edukacyjną posiada Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Janowskie", na terenie którego znajduje się kilkanaście różnego rodzaju obiektów przeznaczonych do celów edukacyjnych, w tym bogato wyposażony, nowoczesny Ośrodek Edukacji Ekologicznej z około 100 miejscami noclegowymi. Na odwiedzających Leśny Kompleks Promocyjny, zarówno indywidualnych, jak i grupy zorganizowane, czeka kilka osób zajmujących się edukacją leśną.

Każde nadleśnictwo dysponuje również zarówno nieodpłatnymi, jak i odpłatnymi materiałami edukacyjnymi, takimi jak: foldery, mapy, książki i broszury informujące o obiektach edukacyjnych, bogactwie przyrodniczym nadleśnictwa, pracy leśników, zasadach zachowania się w lesie i zagrożeniach lasu.

Nadleśnictwa prowadzą nie tylko samodzielną działalność edukacyjną, ale również współpracują ze szkołami i przedszkolami, parkami narodowymi i krajobrazowymi, organizacjami społecznymi, samorządami, PTTK, LOP, harcerstwem, PZŁ, Strażą Pożarną, Strażą Miejską i Graniczną, policją i innymi podmiotami.

Działalność edukacyjna finansowana jest głównie z własnych środków Lasów Państwowych.

Zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza dzieci i młodzież, do lasu – najbogatszego laboratorium przyrody – o każdej porze roku.

UWAGA! Na stronach internetowych każdego nadleśnictwa w zakładce "Edukacja" znajduje się wyczerpująca informacja zarówno o osobach, z którymi należy kontaktować się w celu przeprowadzenia zajęć, jak i o ofercie edukacyjnej proponowanej przez poszczególne nadleśnictwa. 

W biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie edukacją leśną zajmuje się Wydział Ochrony Lasu. Zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 81 532 70 31, wew. 220, lub 221, 222.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Konkurs "Mój Las" rozstrzygnięty

Konkurs "Mój Las" rozstrzygnięty

Uroczyste podsumowanie konkursu „Mój Las” na poziomie regionalnym, połączone z wręczeniem nagród laureatom, odbyło się 6 czerwca 2014 r. w Nadleśnictwie Gościeradów.

W spotkaniu, które miało miejsce na terenie nowoczesnej szkółki kontenerowej, uczestniczyli laureaci konkursu, czyli młodzież szkolna wraz z nauczycielami, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Ligii Ochrony Przyrody, SITLiD, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Nadleśnictwa Gościeradów, a także Polskiego Związku Łowieckiego.

Po wręczeniu laureatom nagród w poszczególnych kategoriach konkursowych, dyplomy i upominki wręczono również ich opiekunom. Następnie uczestnicy spotkania zapoznali się z produkcją sadzonek w szkółce kontenerowej oraz odwiedzili z przewodnikiem leśną ścieżkę dydaktyczną w rezerwacie Marynopole, po czym udali się na wspólny posiłek w pobliskiej szkole.

W XXVII edycji konkursu „Mój Las" na szczeblu regionalnym nagrodzono 21 prac i wyróżniono 20. Łącznie nagrodzono i wyróżniono 41 uczniów oraz 28 nauczycieli – opiekunów laureatów konkursu.

Laureatami konkursu zostali:

I kategoria wiekowa – temat: „Jak zmienia się las w różnych porach roku".

▪  I nagroda: Krystian Wlazło ze Szkoły Podstawowej w Maciejowie Starym, Oliwia Augustowska ze Szkoły      Podstawowej w Stasinie, Julia Dziatczak ze Szkoł Podstawowej w Chodlu,

▪  II nagroda: Jakub Myszkowski ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Świdniku, Bartosz Brzyski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie, Dawid Kliszczyński ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Parczewie,

▪  III nagroda: Maja Matys ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie, Justyna Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej w Chodlu,

▪  Wyróżnienia: Natalia Nowicka ze Szkoły Podstawowej w Chodlu, Ewa Zając ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie, Miłosz Królikowski ze Szkoły Podstawowej Chodlu, Agnieszka Królik ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie, Łucja Łyczarz z Zespołu Placówek Oświatowych im Jana Pawła II w Gościeradowie, Patrycja Watras ze Szkoły Podstawowej w Piotrowicach.

II kategoria wiekowa – temat: „Moje obserwacje poczynione podczas wycieczki do lasu".

▪  I nagroda: Magdalena Majchrzak z Zespołu Placówek Oświatowych w Swatach, Zuzanna Lewczuk ze Szkoły Podstawowej w Komarówce Podlaskiej,

▪  II nagroda: Justyna Sadura z Zespołu Placówek Oświatowych w Swatach, Eryk Gadzała ze Szkoły Podstawowej w Krzesimowie,

▪  III nagroda: Miłosz Mitura ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie, Oskar Samuła ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie,

▪  Wyróżnienia: Malwina Maleszy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Parczewie, Kacper Krupa ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie, Jakub Ochal ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie, Klaudia Wróblewska ze Szkoły Podstawowej w Stasinie, Sara Miklińska z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie, Julia Zasada ze Szkoły Podstawowej w Piotrowicach, Kamila Słomka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie, Agata Błaszczyńska ze Szkoły Podstawowej w Zofiówce.

III kategoria wiekowa – temat: Wyjaśnij pojęcie „Lasy wielofunkcyjne"

▪  I nagroda: Michał Rubaj a Gimnazjum nr 6 w Lublinie,

▪  II nagroda: Ewelina Choma z Gimnazjum w Puchaczowie,

▪  III nagroda: Michał Jaszuk z Gimnazjum w Puchaczowie,

▪  Wyróżnienia: Joanna Zabłocka z Gimnazjum w Puchaczowie, Karolina Stachurska z Gimnazjum w Puchaczowie, Justyna Wójcik z Gimnazjum w Puchaczowie, Aleksandra Buczkowska z Gimnazjum nr 9 w Lublinie.

IV kategoria wiekowa – temat: „Przedstaw swoją wizję lasu, który chętnie byś odwiedzał"

▪  I nagroda: Anna Koguc z I LO w Białej Podlaskiej, Agata Puchała z Zespołu Szkół Nr 5 w Lublinie,

▪  II nagroda: Magdalena Daniluk z Zespołu Szkół nr 1 w Rykach,

▪  III nagroda: Olga Tyrpa z ZSO w Krasnobrodzie,

▪  Wyróżnienia: Anna Margol z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, Agnieszka Ziomek z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.