Asset Publisher Asset Publisher

Informacja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie w sprawie prac na granicy RP z Białorusią

Informujemy, że prace na terenach przygranicznych na rzece Bug w ramach realizacji projektu związanego z rozbudową elektronicznego zabezpieczenia granicy polsko-białoruskiej nie są inicjatywą Lasów Państwowych.

Prace prowadzone przez firmę Elektrotim SA są koordynowane przez Nadbużański i Podlaski Oddział Straży Granicznej. Głównym beneficjentem wyżej wspomnianego projektu jest Komendant Główny Straży Granicznej – więcej szczegółów dotyczących jego realizacji można znaleźć pod adresem – https://www.strazgraniczna.pl/pl/logistyk/dzialania-informacyjne/biuro-techniki-i-zaopat/13823,Realizacja-zadan-dofinansowanych-z-Instrumentu-Wsparcia-Finansowego-na-rzecz-Zar.html

Prace na brzegu Bugu prowadzone są na długości 172 km granicy i w pasie drogi granicznej o szerokości ok. 10-15 metrów, z czego łączna długość odcinka prac na gruntach zarządzanych przez LP lub do nich przyległych to ok. 9,5 km.

Podstawą realizacji zabiegów jest  ustawa z 1990 roku o ochronie granicy państwowej oraz specustawa z października 2021 roku o budowie zabezpieczenia granicy państwowej.

Zakres prac wykonywanych w pasie przygranicznym obejmuje m.in. wycinkę drzew w celu zapewnienia przejrzystości pola widzenia, pola obserwacji dla detekcji zdarzeń polegających na naruszeniu granicy państwowej. Drewno jest odsuwane w takie miejsce, żeby nie przeszkadzało w widoczności. Prace są wykonywane w pasie drogi granicznej, który z mocy prawa znajduje się w zarządzie SG.

Specustawa przewiduje, że do inwestycji nie stosuje się m.in. prawa ochrony środowiska ani przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych, ani prawa budowlanego czy hydrologicznego. Nie jest też wymagane pozwolenie na budowę ani sporządzanie projektu budowlanego.

Działania objęte rozbudową elektronicznego zabezpieczenia granicy na rzece Bug dotyczą czterech nadleśnictw z terenu RDLP w Lublinie (Biała Podlaska, Chotyłów, Włodawa i Sobibór) na łącznej długości ok. 9,5 km. W większości drewno pozyskane w ramach prac jest pozostawione do naturalnego rozkładu. O statusie prac prowadzonych na obszarach lub wzdłuż terenów objętych formami ochrony, informowano na bieżąco Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie.

Nadleśnictwo Biała Podlaska

Uprzątnięto pas graniczny o szerokości 15 m na długości ok. 3 km  (usunięto zakrzaczenia i niewielkiej grubości drzewa) wzdłuż działek Nadleśnictwa i w niewielkim stopniu na działkach Nadleśnictwa. Wykonywane były również prace wzdłuż użytku ekologicznego i Rezerwatu Przyrody Łęg Dębowy z pozostawieniem usuniętych zakrzaczeń i drzew na terenie Rezerwatu do naturalnego rozkładu.

Nadleśnictwo Włodawa

Wzdłuż granicy z Białorusią uprzątnięto zakrzaczenia na gruntach Lasów Państwowych na długości ok. 0,5 km do naturalnego rozkładu.

Nadleśnictwo Sobibór

Wzdłuż granicy z Białorusią prace były tu prowadzone na gruntach nie będących w zarządzie Lasów Państwowych; uprzątnięto zakrzaczenia do naturalnego rozkładu.

Nadleśnictwo Chotyłów

Na terenie Nadleśnictwa Chotyłów prace dotyczą długości 6 km. Działania te objęły m.in. uroczysko „Sugry”, rezerwat Szwajcaria Podlaska oraz drzewostany przygraniczne w  miejscowości Kodeń