Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

ZASADY SPRZEDAŻY

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Zasady sprzedaży drewna określa Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

 

Wszystkie akty normatywne dotyczące sprzedaży drewna w Lasach Państwowych zostały opublikowane na stronie internetowej Portalu Leśno-Drzewnego: (https://drewno.lasy.gov.pl/).

 

Aktualne zasady sprzedaży drewna na lata 2025-2026 określają:

 

Główna sprzedaż drewna w 2025 r. dla przedsiębiorców jest prowadzona za pośrednictwem aplikacji Portal Leśno-Drzewny (PL-D) oraz systemowych aukcji internetowych w aplikacji e-drewno, w dwóch okresach sprzedaży:

  1. Pierwszy – od stycznia do czerwca;
  2. Drugi – od lipca do grudnia.

Do sprzedaży w PL-D przeznaczone jest 75% (po 37,5% na każdy okres) drewna z planowanej na dany rok puli ofertowej. Sprzedaż ofertowa składa się z dwóch etapów: pierwszego (zasadniczego) i drugiego tzw. dogrywki. W każdym z etapów stosuje się te same ceny bazowe dla surowca podzielonego na grupy handlowo-gatunkowe. Możliwości zakupowe klientów są definiowane na podstawie średniorocznej wielkości zakupów z określonego okresu czasu tzw. historii zakupów. Kryteriami oceny oferty przedsiębiorcy są zależne od wybranego przez przedsiębiorcę wariantu (wyłącznie cena lub łącznie: cena, geografia zakupu, udział przerabianego drewna i głębokość przerobu).

Po zakończeniu sprzedaży ofertowej w PL-D, prowadzona jest sprzedaż na aukcjach systemowych w aplikacji e-drewno, w ramach których oferowane jest pozostałe 25% drewna z puli ofertowej (po 12,5% na każdy okres) przeznaczonego do sprzedaży przedsiębiorcom. Aukcje w aplikacji e-drewno są otwarte dla wszystkich zarejestrowanych firm niezależnie od zgormadzonej historii zakupów. Kryteriami oceny oferty przedsiębiorcy jest wyłącznie cena.     

Po zakończeniu obu procedur, wyniki sprzedaży ofertowej w PL-D podlegają konsolidacji z wynikami aukcji systemowych w aplikacji e-drewno i generowana jest skonsolidowana umowa na dany okres sprzedaży.

Oprócz sprzedaży ofertowej i aukcji systemowych, Przedsiębiorcy mogą nabywać drewno w ramach bieżącej sprzedaży na aukcjach internetowych w aplikacji e-drewno. W aplikacji prowadzona jest sprzedaż pozostałości drzewnych (M2E), a także drewna niesprzedanego w procedurach ofertowej i aukcjach systemowych oraz w sprzedaży detalicznej. Za pomocą aplikacji e-drewno można kupić także drewno pozyskane w trybie nadzwyczajnym, np. w ramach realizacji decyzji administracyjnych nakazujących LP wycinkę drzew pod budowę dróg.

Przedsiębiorcy zainteresowani nabyciem drewna o cechach szczególnych mogą skorzystać z surowca oferowanego w ramach aukcji lub submisji.

 

Ponadto, Zarządzeniem nr 20 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 12 lutego 2025 w sprawie wprowadzenia do użytku systemu do zarządzania obrotem drewna w PGLLP, został wdrożony nowy Portal Leśno-Drzewny. Nowy system PLD to integracja dotychczasowych rozwiązań wspomagających zakupy drewna od 2006 roku: Portalu Leśno-Drzewnego i aplikacji e-drewno. Dodatkowo, wzbogacony o Panel Kontrahenta, który usprawnia obsługę procesów biznesowych związanych z obrotem surowcem drzewnym.

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat sprzedaży drewna prowadzonej dla przedsiębiorców zapraszamy na stronę Portalu Leśno-Drzewnego.

W przypadku sprzedaży konsumenckiej (sprzedaż detaliczna) prosimy o kontakt z najbliższym Nadleśnictwem lub wizytę na stronie internetowej wybranej jednostki, gdzie zamieszczony jest aktualny cennik sprzedaży detalicznej wraz z regulaminem sprzedaży detalicznej.

 

  1. https://www.lublin.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek

Drewno jest produktem ekologicznym powstałym z nasion, wody, słońca, dwutlenku węgla i składników mineralnych, które w cyklach obiegu materii stale krążą w przyrodzie.

Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna na polski rynek. Wielkość pozyskania surowca w PGL Lasy Państwowe w danym roku ustalana jest w oparciu o zasadę zachowania trwałości lasu (utrzymanie ciągłości istnienia i funkcjonowania lasu przy występujących zagrożeniach środowiska leśnego), na podstawie planu urządzania lasu, tworzonego raz na 10 lat.

Sprzedaż surowca drzewnego dla firm zajmujących się przerobem drewna odbywa się za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego oraz serwisu aukcji internetowych „e-drewno”, a już niebawem za pośrednictwem nowego Portalu Leśno-Drzewnego, który jest integracją dotychczasowych rozwiązań wspomagających zakupy drewna od 2006 roku: Portalu Leśno-Drzewnego i aplikacji e-drewno, dodatkowo wzbogacony o Panel Kontrahenta, który usprawnia obsługę procesów biznesowych związanych z obrotem surowcem drzewnym.

Drewno cenne, o szczególnych właściwościach jest sprzedawane na submisjach, mających formę pisemnego, nieograniczonego przetargu ofertowego. W RDLP w Lublinie Submisja Drewna Cennego „Lubelska Jesień” zwyczajowo odbywa się w listopadzie na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw.

 

Wszystkie akty normatywne dotyczące sprzedaży drewna w LP zostały opublikowane na stronie internetowej Portalu Leśno-Drzewnego https:/drewno.lasy.gov.pl/

 

Przedsiębiorcy zajmujący się przerobem drewna dokonują zakupu poprzez:

  • sprzedaż ofertową w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna dla przedsiębiorców posiadających historię zakupów – kryterium oceny i wartościowania ofert w PL-D jest zależne od wybranego przez przedsiębiorcę wariantu (wyłącznie cena lub łącznie: cena, geografia zakupu, udział przerabianego drewna i głębokość przerobu);
  • systemowe aukcje internetowe w aplikacji „e-drewno” – kryterium oceny i wartościowania ofert w aplikacji „e-drewno” jest cena oraz czas złożenia oferty;
  • aukcje internetowe w aplikacji „e-drewno” (drewno niesprzedane w aukcjach systemowych, itp.) – kryterium oceny i wartościowania ofert w aplikacji
    e-drewno jest cena oraz czas złożenia oferty;
  • inne aukcje i submisje;
  • negocjacje handlowe.

Zawarte z kontrahentami umowy rozliczane są na podstawie harmonogramów odbioru drewna, według przyjętego okresu rozliczeniowego.

 

Zakup drewna, niezwiązany z przerobem lub obrotem drewna, dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców możliwy jest bezpośrednio w nadleśnictwach, w ramach sprzedaży detalicznej. Cenniki detaliczne są dostępne na stronach internetowych  poszczególnych nadleśnictw, na tablicach informacyjnych przy kancelariach leśnictw i w siedzibach nadleśnictw.

 

Na rok 2025, Nadleśnictwa RDLP w Lublinie oferują do sprzedaży ponad 2 mln m3 surowca.

 Plan sprzedaży na 2025 rok dla RDLP w Lublinie wynosi:

  • Drewno ogółem: 2 345 084 m³, w tym m.in.:
  • Drewno wielkowymiarowe iglaste (WA0+WB0+WC0+WD+WK): 907 472 
  • Drewno wielkowymiarowe liściaste (WA0+WB0+WC0+WC1+WD+WDP+WK): 145 772 m³
  • Drewno sklejkowe (WB1) iglaste: 1 020 m³
  • Drewno sklejkowe (WB1) liściaste: 13 060 m³
  • Drewno średniowymiarowe iglaste (S10, S2A, S2AP, S2B, S3A, S3B): 545 688 m³
  • Drewno średniowymiarowe liściaste (S10, S2A, S2AP, S2B, S3A, S3B): 307 399 m³
  • Drewno opałowe (S4) iglaste: 110 995 m³
  • Drewno opałowe (S4) liściaste: 193 373 m³

 

Sprzedaż choinek pochodzących z plantacji, prowadzona jest w grudniu, przed Świętami Bożego Narodzenia. Zakupu dokonujemy bezpośrednio w siedzibach nadleśnictw. Każdego roku, Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie przygotowują blisko 4 000 szt. drzewek.