Asset Publisher
Leśne Radio z nagrodą im. Adama Loreta
Cykl audycji „Leśne Radio" emitowanych na antenie Katolickiego Radia Zamość dostrzeżono w konkursie „Dorocznej Nagrody Lasów Państwowych im. Dyrektora Adama Loreta". Wyróżnienie przyznano w kategorii „Najlepsze zrealizowane przedsięwzięcie (zrealizowany zbiór przedsięwzięć) w zakresie popularyzacji, ochrony i doskonalenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz modelu organizacyjno-prawnego polskiego leśnictwa".
Prestiżowe wyróżnienie z rąk dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dra inż. Konrada Tomaszewskiego odebrała podczas obchodów Święta Lasu redaktor Małgorzata Godzisz. Uroczystość odbyła się w Jedlni-Letnisku pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wśród ośmiu laureatów konkursu znalazł się Wojciech Gil, pracownik Instytutu Badawczego Leśnictwa. Jak zauważył doceniono przede wszystkim jego pasję i miłość do lasu. ‒ To jest ogromny zaszczyt być wyróżnionym tak cenną nagrodą, którą dostało wielu znamienitych leśników i nie tylko, bo i twórców, którzy zajmowali się tematyką Lasów Państwowych.
‒Dla mnie to niezwykłe szczęście. To nie tylko ten jeden powód. Przede wszystkim dlatego,
że zostałem nagrodzony nie za swoją codzienną pracę naukową, ale za swoją pasję, którą realizuję systematycznie od dwudziestu kilku lat. Nazbierało się tych publikacji naprawdę dużo. Do pasji zachęt specjalnych nie potrzeba, a taka nagroda dodaje skrzydeł ‒ przyznał laureat.
Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie podkreślił prestiżowy charakter przyznanych nagród w konkursie Adama Loreta: ‒ To jest wznowienie. Pierwszy kwiatek po latach niebytu tej nagrody. Bardzo dobrze, że jest pewna różnorodność, że są nagrodzeni dziennikarze radiowi, telewizja i media społecznościowe. Nagroda pozwala docenić tych, którzy robią swoje, ale robią to z pasją i robią pewien pozytywny przekaz na temat polskiej przyrody. To nie chodzi jedynie o Lasy Państwowe, ani o firmę. Jedna ważna rzecz, którą trzeba zauważyć to przypomnienie samej postaci dyrektora Adama Loreta, osoby, która jest uznawana za twórcę Lasów Państwowych, tego sukcesu przedwojennego. Tym samym przewodzimy, że Lasy Państwowe to organizacja, która ma dzisiaj 93 lata. To jest prawie wiek. Wielu ludziom wydawało się, że Lasy Państwowe to Państwowe Gospodarstwo Leśne, które pewnie powstało w 1944 r. w wyniku komunistycznych przemian. Nic takiego. To jest dobry pomysł odradzającej się niepodległej Rzeczpospolitej. Adam Loret to postać nietuzinkowa. Szanowana. Ceniona w kręgach gospodarczych. On należał do tzw. drużyny gospodarczej Józefa Piłsudskiego. O tym rzadko się mówi ‒ zauważył Edward Marszałek.
Święto Lasu było też świętem dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Jej dyrektor Jerzy Sądel otrzymał z rąk ministra środowiska prof. Jana Szyszki Kordelasa Leśnika Polskiego, największe wyróżnienie w branży leśnej. ‒ Doceniono moją pracę na rzecz polskich lasów i polskiego modelu leśnictwa. Jestem dumny z tego, że osobiście pan minister mi wręczał nagrodę z pomocą dyrektora generalnego. To był kordelas dyrektora generalnego. To był ważny dzień dla mnie i dla Katolickiego Radia Zamość. I znów lubelskie górą ‒ podkreślił Jerzy Sądel.
Podczas Święta Lasu przedstawiciele braci leśnej z całej Polski spotkali się jeszcze na Krajowej Naradzie Leśników. Wśród gości obecny był m.in. Minister Środowiska Jan Szyszko oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Konieczny. Dłuższa relacja z tego wydarzenia i rozmowy z laureatami są dostępne na stronie www.radiozamosc.pl w zakładce „Rozmowa Dnia" z dnia 22 czerwca.
„Leśne Radio" w każdą sobotę o godz. 10:15. Sprawdzamy o czym szumią nasze lasy. Powtórki w niedziele o godz. 3:00 i w środy o godz. 13:15. Audycje powstają we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie.