AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Święto myśliwych z udziałem lubelskich leśników

W niedzielę odbyła się siódma edycja Niżańskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej. Wydarzenie, którego współorganizatorem była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, spotkało się z pozytywnym odbiorem i dużym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa.

Już po raz kolejny Park Miejski im. Marii i Oliviera Resseguier w Nisku stał się miejscem przygotowanym specjalnie z myślą o miłośnikach i sympatykach łowiectwa. Po uroczystym otwarciu imprezy, na zainteresowanych czekały m.in. prezentacja sztandarów łowieckich czy też występy muzyczne. Na niżańskiej scenie zaprezentowali się m.in. Orkiestra Dęta „Echo Kniei” ze Szczebrzeszyna, Marek Urban i Zespół Sygnalistów „Raróg” z programem „Pan Tadeusz”, Capella Zamku Rydzyńskiego, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” działający przy lubelskiej dyrekcji LP, Chór „Echo” czy Niżańska Orkiestra Kameralna. Wśród atrakcji towarzyszących nie zabrakło pokazów psów ras myśliwskich, pokazów sokolniczych, degustacji dań myśliwskich z degustacją gulaszu z dziczyzny oraz stoisk przygotowanych przez koła łowieckie, kluby kolekcjonera i zaprzyjaźnione organizacje i stowarzyszenia. Dużą popularnością cieszyły się zielone namioty nadleśnictw przygotowane przez lubelskich leśników.

Społeczność miasta Nisko docenia kulturalne dziedzictwo łowiectwa, czego najlepsze potwierdzenie stanowi zainteresowanie tegoroczną edycją Festiwalu Kultury Łowieckiej. Wysoka frekwencja uczestników tej imprezy była zasługą zarówno przedstawicieli lokalnej społeczności, jak i turystów przebywających w tym czasie na Podkarpaciu, których również nie brakowało wśród obserwatorów niedzielnego wydarzenia – relacjonuje dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kowal, który nie krył zadowolenia z pomyślnej organizacji tego przedsięwzięcia.

Licznie zgromadzeni tego dnia obserwatorzy zgodnie podkreślali, że impreza stanowiła znakomitą promocję łowiectwa, przedstawiając w pozytywnym świetle tę niezwykle istotną część naszego dziedzictwa narodowego, które, poza wymiarem kulturowym, stanowi od wieków niezwykle istotny element zarządzania przyrodą stawiając sobie za nadrzędny cel zapewnienie trwałości zasobów przyrodniczych.