AKTUALNOŚCI
Październik pod znakiem edukacji
Ostatnie dwa tygodnie obfitowały w wiele wydarzeń z udziałem edukatorów leśnych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Na początku miesiąca, w gościnnych progach RDLP w Krakowie, odbyło się kilkudniowe szkolenie dla edukatorów leśnych z poszczególnych jednostek lubelskiej dyrekcji LP,. Obfitowały one w inspirujące i merytoryczne spotkania z koordynatorem edukacji leśnej z krakowskiej dyrekcji oraz edukatorami z nadleśnictw Niepołomice i Piwniczna. Ponadto, niezwykle interesujące warsztaty edukacyjne przeprowadzili dla naszych edukatorów pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Centrum Edukacji Ekologicznej ,,Symbioza”.
W kolejnym tygodniu, na terenie Lublina odbywały się różnorodne imprezy o charakterze promocyjno-edukacyjnym, w których uczestniczyli edukatorzy leśni. 16 października br., lubelscy leśnicy włączyli się w organizowaną przez redakcję Kuriera Lubelskiego jesienną edycję forum seniora pod nazwą „Aktywna Jesień Życia”, która przyciągnęła przyciągnęła blisko 100 aktywnych i głodnych wiedzy seniorów. W ramach wydarzenia, została im przedstawiona prezentacja ,,Jesienne sekrety lasu”. Koordynatorka edukacji leśnej Aneta Sławińska opowiedziała o przyrodzie w lesie jesienią, pracy leśników w tym okresie i jesiennych darach lasu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty robienia owocowych, leśnych herbatek i drewnianych kulek zapachowych nasączonych olejkami eterycznymi.
Dzień później, na zaproszenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie współorganizowaliśmy edukacyjną wystawę grzybów pt. ,,Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Pracownicy Nadleśnictwa Lubartów i biura RDLP w Lublinie edukowali odwiedzających ich stoisko w zakresie bezpiecznego grzybobrania, zasad prawidłowego (bez szkody dla przyrody) zbierania grzybów oraz tego jak należy zachowywać się w lesie, nie zapominając o poruszeniu istotnych kwestii dotyczących zrównoważonej gospodarki leśnej i społecznej roli lasu.
–Edukacja leśna to dla nas edukatorów możliwość podzielenie się swoją wiedzą leśną ze społeczeństwem. Ciągle doskonalimy się, aby sposób przekazywania wiadomości o lesie i leśnikach był intersujący i dostosowany do wieku odbiorców. Wspólny zachwyt przyrodą leśną, opowiadanie o naszej pracy i pasji sprawia nam edukatorom mnóstwo radości – podsumowuje koordynator edukacji leśnej Aneta Sławińska.